- Jednostkowa Pożyczka może finansować do 100% wydatków w ramach Inwestycji Ostatecznego Odbiorcy.
- Z Jednostkowej Pożyczki finansowane są wydatki w kwotach brutto z podatkiem VAT, bez względu na to czy Ostateczny Odbiorca ma prawną możliwość odzyskania naliczonego podatku VAT.
- Finansowanie z Jednostkowej Pożyczki można łączyć w ramach tego samego wydatku z innym finansowaniem, w tym finansowaniem z EFSI w formie dotacji lub instrumentów finansowych pod warunkiem, że finansowanie w ramach wszystkich połączonych form wsparcia nie przekracza całkowitej kwoty tego wydatku oraz spełnione są wszystkie mające zastosowanie zasady dotyczące pomocy państwa.
- Finansowanie zakupu gruntów niezabudowanych i zabudowanych w ramach finansowanej inwestycji możliwe jest do wysokości 10% środków wypłaconych na rzecz Ostatecznego Odbiorcy, co oznacza, że wydatki związane z takim zakupem nie mogą być jedynymi wydatkami finansowanymi pożyczką..
- Finansowanie aktywów obrotowych jest możliwe wyłącznie do wysokości nie większej niż 50% Jednostkowej Pożyczki, przy czym ich przeznaczenie jest bezpośrednio związane z realizacją przedsięwzięcia rozwojowego, na które zostało przyznane finansowanie, co oznacza, że wydatki związane z takim zakupem nie mogą być jedynymi wydatkami finansowanymi pożyczką.
- Wsparcie może obejmować inwestycje zarówno w środki trwałe, jak i wartości niematerialne i prawne, zgodnie z przepisami prawa unijnego, zarówno nowe, jak i używane.
- W ramach Produktu Finansowego PIO dopuszcza się finansowanie zakupu budynków, lokali lub ich części, pod warunkiem, że są one uzasadnione realizacją przedsięwzięcia, w których prowadzona będzie działalność produkcyjna przedsiębiorstwa, rozumiana jako wytwarzanie produktów, świadczenie usług lub obrót towarami, oraz wiążąca się z zastosowaniem zasobów przedsiębiorstwa, takich jak np. urządzenia/maszyny, siła robocza, techniki wytwórcze, sieć informacyjna, materiały, surowce.[4] Finansowane mogą być wyłącznie nieruchomości niemające przeznaczenia mieszkalnego[5], nie przeznaczone do obrotu, nie stanowiące lokaty kapitału.
- W ramach Produktu Finansowego PIO dopuszcza się finansowanie zakupu usług obcych oraz materiałów budowlanych, pod warunkiem, że są one uzasadnione realizacją przedsięwzięcia, tzn. są związane z inwestycjami w środki trwałe i/lub wartości niematerialne i prawne [przykładowo: inwestycje w budynki, lokale lub ich części, ściśle związane z prowadzoną działalnością Ostatecznego Odbiorcy (np. budowa, rozbudowa, modernizacja, remont, ulepszenie) wraz z zakupem środków trwałych i/lub wartości niematerialnych i prawnych].
Środki z Jednostkowej Pożyczki nie mogą być przeznaczone między innymi na:
- finansowanie zakupu nieruchomości przeznaczonych do obrotu, stanowiących lokatę kapitału, przeznaczonych na wynajem (zarówno krótko, jak i długookresowy), leasing, dzierżawę, time-sharing,
- finansowanie środków transportu.
Wartość Jednostkowej PIO wynosi od 10.000,00 zł do 500.000,00 zł.
Maksymalny okres spłaty Jednostkowej PIO nie może być dłuższy niż 84 miesiące od momentu jej uruchomienia, tj. wypłaty jakiejkolwiek kwoty Jednostkowej PIO.
Maksymalna karencja w spłacie kapitału Jednostkowej PIO wynosi 12 miesięcy od dnia jej uruchomienia, przy czym karencja nie wydłuża maksymalnego okresu spłaty Jednostkowej PIO.
[4] Przez działalność produkcyjną w rozumieniu przepisów dotyczących wydatkowania środków strukturalnych, może być rozumiana również np. działalność usługowa czy handlowa, o ile spełnia wskazane warunki.
[5] Finansowane mogą być nieruchomości przeznaczone np. na działalność hotelową / hostelową.