Pytania/Odpowiedzi dot. działań realizowanych przez WMARR SA w zakresie programu regionalnego FE WiM 2021-2027
Pytanie nr 1
DZIAŁANIE 01.09 Konkurencyjne i innowacyjne MŚP Schemat A Typ 3 Pakietowanie produktów i usług
Czy firmy powiązane mogą uczestniczyć w konkursie?
Odpowiedź
Wsparcie otrzymają przedsięwzięcia realizowane przez co najmniej dwa MŚP nie będące podmiotami związanymi lub partnerskimi w rozumieniu określonym w Załączniku I (Definicja MŚP) do Rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dn. 17 czerwca 2014, uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu, mające na celu pakietowanie produktów i usług – minimum trzy różne produkty/usługi oferowane przez minimum dwa przedsiębiorstwa i oferowanie ich klientom w formie połączonej. Zapis ten znajduje się w SZOOP (str. 33)
Pytanie nr 2
DZIAŁANIE 01.09 Konkurencyjne i innowacyjne MŚP Schemat A Typ 3 Pakietowanie produktów i usług
Czy w ramach naboru wniosków mogą ubiegać się o dofinansowanie wspólnie dwie firmy MŚP osób fizycznych, z czego jedna firma prowadzona jest przez rodzica, a druga przez dziecko i obie firmy prowadzone są pod tym samym adresem?
Odpowiedź
Wsparcie otrzymają przedsięwzięcia realizowane przez co najmniej dwa MŚP nie będące podmiotami związanymi lub partnerskimi w rozumieniu określonym w Załączniku I (Definicja MŚP) do Rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dn. 17 czerwca 2014, uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu, mające na celu pakietowanie produktów i usług – minimum trzy różne produkty/usługi oferowane przez minimum dwa przedsiębiorstwa i oferowanie ich klientom w formie połączonej.
Pokrewieństwo nie wyklucza możliwości otrzymania wsparcia, jeśli podmioty działają na różnych rynkach (należy odnieść się do wspomnianej wyżej definicji MSP zawartej w Rozporządzeniu Komisji(UE) nr 651/2014 z dn. 17 czerwca 2014). Wspólny adres prowadzenia działalności nie jest tożsamy z automatycznym występowaniem powiązań między podmiotami.
Pytanie nr 3
DZIAŁANIE 01.09 Konkurencyjne i innowacyjne MŚP Schemat A Typ 3 Pakietowanie produktów i usług
Czy w ramach dofinansowania można kupić używane środki trwałe?
Odpowiedź
Zakup używanych środków trwałych jest wydatkiem niekwalifikowanych (źródło: Zasady kwalifikowalności wydatków pkt 2 ppkt 21).
Pytanie nr 4
Czy na dzień złożenia wniosku będzie badane czy podmiot jest powiązany?
Odpowiedź
Tak, a także na dzień podpisania umowy o dofinansowanie.
Pytanie nr 5
Co w przypadku kiedy Partner wiodący nie jest powiązany, ale Partner (drugi) już owszem? Czy dotyczy to zarówno Partnera wiodącego jak i Partnera wspierającego?
Odpowiedź
Podczas oceny projektu badane będzie, czy wszystkie podmioty, które zdecydowały się na wspólną realizację projektu, są ze sobą powiązane (czy są podmiotami związanymi lub partnerskimi – badane są zależności między wszystkimi podmiotami, tj. liderem i partnerami, oraz między partnerami).
Pytanie nr 6
Co w przypadku kiedy dana firma była powiązana w okresie 3 lata wstecz (2021-2023), a na dzień dzisiejszy nie posiada żadnych powiązań? Jeśli firma nie jest powiązana, nie wypełnia tabel powiązań 3 lata wstecz?
Odpowiedź
Ważny jest stan na dzień złożenia wniosku (a nie sytuacja z przeszłości), ale także stan na dzień podpisywania umowy o dofinansowanie. Przy sporządzaniu załączników do umowy przedsiębiorca jest zobowiązany do potwierdzenia aktualności zapisów złożonej przez siebie dokumentacji aplikacyjnej.
Pytanie nr 7
DZIAŁANIE 01.09 Konkurencyjne i innowacyjne MŚP Schemat A Typ 3 Pakietowanie produktów i usług
Jakie dokumenty potwierdzające przepływ środków należy złożyć w przypadku projektu partnerskiego?
Odpowiedź
Zgodnie Regulaminem konkursu Załącznik nr 3 pt. Załączniki do wniosku i umowy o dofinansowanie”, jednym z wymaganych Załączników są dokumenty niezbędne do finansowej oceny Wnioskodawcy, np.:
- Kopia bilansu, rachunku zysków i strat;
- Kopia odpowiedniego PIT/CIT
lub inny równoważny dokument
- Dokument potwierdzający przepływ środków.
Dokumenty muszą dotyczyć trzech ostatnich lat obrachunkowych, jeśli podmiot istnieje krócej, ostatniego zamkniętego okresu obrachunkowego, a w przypadku nowego podmiotu należy dostarczyć tzw. bilans otwarcia.
W przypadku projektów partnerskich lub, w których występuje realizator, konieczność dołączenia dokumentu dotyczy również tych podmiotów.
Dokument potwierdzający przepływ środków składany jest tylko w przypadku projektów partnerskich i dotyczy Partnera wiodącego w projekcie. Załącznik jest niezbędny do weryfikacji kryterium „Projekt partnerski”. Jest nim np. rachunek przepływów pieniężnych.
Pytanie nr 8
DZIAŁANIE 01.09 Konkurencyjne i innowacyjne MŚP Schemat A Typ 3 Pakietowanie produktów i usług
Czy w przypadku utworzenia pakietu liczącego np. 4 usługi (wynajem łodzi, wynajem przyczepy do przewożenia łodzi, usługi noclegowe, wyżywienie) klient będzie mógł dokonać zakupu części usług z pakietu (np. sam wynajem łodzi i wyżywienie), czy też będzie musiał skorzystać z pełnej oferty?
Odpowiedź
Przedsiębiorcy w projekcie, określają, jakie usługi będą wchodziły w skład pakietu. Jeśli jak w podanym przykładzie pakiet będzie liczyć 4 usługi, to taki pakiet powinien być sprzedany w całości (a nie w części).
Należy pamiętać o podstawowym warunku ubiegania się o wsparcie w konkursie dot. pakietowania produktów i usług, że wsparcie otrzymają przedsięwzięcia realizowane przez co najmniej dwa MŚP nie będące podmiotami związanymi lub partnerskimi mające na celu pakietowanie produktów i usług – minimum trzy różne produkty/usługi oferowane przez minimum dwa przedsiębiorstwa i oferowanie ich klientom w formie połączonej.
Pytanie nr 9
DZIAŁANIE 01.09 Konkurencyjne i innowacyjne MŚP Schemat A Typ 4 Umiędzynarodowienie przedsiębiorstwa
Proszę o wyjaśnienie zapisu „Wykluczone ze wsparcia są projekty objęte w całości pomocą de minimis”
Odpowiedź
Wydatki stanowiące budżet projektu nie mogą w całości zostać dofinansowane tylko z pomocy de minimis. Oznacza to, iż tylko część kosztów projektu może być objęta pomocą de minimis. Oznacza to również, iż projekt w całości może być dofinansowany z pomocy publicznej.
Wskazanie, co wchodzi w skład wydatków kwalifikowalnych związanych z realizacją projektu, znajduje się w Zasadach kwalifikowalności wydatków w ramach Priorytetu FEWM.01 GOSPODARKA Działanie FEWM.01.09 Konkurencyjne i innowacyjne MSP, Schemat A (typ 4 projektu) programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021-2027 (rozliczanie kosztami rzeczywistymi).
Pytanie nr 10
DZIAŁANIE 01.09 Konkurencyjne i innowacyjne MŚP Schemat A Typ 3 Pakietowanie produktów i usług
Czy wybór partnerów zgodnie z art.39 ust 2 i ust.3 ustawy wdrożeniowej dotyczy tylko podmiotów o których mowa w art. 4, art. 5 ust. 1 i art. 6 ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych?
Odpowiedź
Przedsiębiorcy są, co do zasady, zwolnieni ze stosowania ustawy Prawo Zamówień Publicznych, dlatego partnera wybierają samodzielnie. Zakres partnera powinien być określony w umowie partnerskiej.
Umowa partnerstwa powinna spełniać wymogi w zakresie utworzenia partnerstwa (w tym zgodność z art. 39 ustawy wdrożeniowej) tj.:
porozumienie/umowa o partnerstwie powinna określać:
- przedmiot porozumienia albo umowy,
- prawa i obowiązki stron,
- zakres i formę udziału poszczególnych partnerów w projekcie, w tym zakres realizowanych przez nich zadań,
- partnera wiodącego uprawnionego do reprezentowania pozostałych partnerów projektu,
- sposób przekazywania dofinansowania na pokrycie kosztów ponoszonych przez poszczególnych partnerów projektu, umożliwiający określenie kwoty dofinansowania udzielonego każdemu z partnerów,
- sposób postępowania w przypadku naruszenia lub niewywiązania się stron z porozumienia lub umowy
Pytanie nr 11
DZIAŁANIE 01.12 Cyfrowe MŚP
Czy w ramach naboru możliwe jest uznanie za koszt kwalifikowany zautomatyzowanej maszyny produkcyjnej? – Jako wydatki kwalifikowane w dokumentacji wskazana jest pozycja zakup serwerów, sprzętu komputerowego, innych maszyn, urządzeń niezbędnych do wdrożenia technologii cyfrowych, w tym automatyzacji i robotyzacji procesów.
Odpowiedź
Zakup maszyny będzie wydatkiem kwalifikowanym, zgodnie z zapisami zasad kwalifikowalności wydatków
jeżeli jest niezbędnym elementem realizacji inwestycji, jest częścią projektu, jej zakup jest zasadny, oraz jej zakup zostanie ujęty i prawidłowo opisany w dokumentacji aplikacyjnej Wnioskodawcy.
Pytanie nr 12
Załączniki do projektów partnerskich
Czy załączniki wymagające podpisu elektronicznego muszą mieć tożsamą datę w górnym roku z data podpisu ? / wyłączając ten zał. 14 oświadczenie o informacji zawartych we wniosku , w którym to bezwzględnie jest wymagane ?Odpowiedź
Data załącznika i podpis elektroniczny muszą być tożsame. Załączniki można przygotować przed złożeniem wniosku, natomiast w przypadku wspomnianego załącznika nr 14 data i podpis elektroniczny muszą być tożsame z datą złożenia wniosku.
Pytanie nr 13
Działanie 01.12 Cyfrowe MŚP
Zakres wsparcia obejmuje działania przedsiębiorstw w zakresie produkcji i usług opartych na zaawansowanych technologiach cyfrowych, w tym automatyzacja i robotyzacja procesów". Czy to oznacza, że mamy do czynienia z przedsiębiorstwami spełniającymi jednocześnie dwa kryteria: produkcję i usługi czy dopuszczone są również przedsiębiorstwa działające w zakresie samej produkcji lub samych usług?
Odpowiedź
Wsparciem objęte są działania przedsiębiorstw produkcyjnych, usługowych i produkcyjno -usługowych.
Pytanie nr 14
DZIAŁANIE 01.09 Konkurencyjne i innowacyjne MŚP Schemat A Typ 3 Pakietowanie produktów i usług
- Czy można zakupić emisyjne środki transportu - czy nie będzie to stanowiło naruszenia zasady DNSH?
- Czy mogę prosić o rozwinięcie i podanie przykładów działań wpływających na poprawę kompetencji przyszłości? W jaki sposób można uzyskać punkty w ramach tego kryterium?
Odpowiedź
- Zgodnie z zasadą wydatków kwalifikowany zakup środków transportu (z wyłączeniem 741 KST) jest dozwolona. Wpływ projektu na środowisko jest natomiast oceniane przez eksperta ds. środowiskowych, który na podstawie przepisów prawnych dotyczących ochrony środowiska określa, czy realizacja projektu nie naruszy zasady DNSH.
- We wniosku Beneficjent powinien uwzględnić np. planowane szkolenia dla pracowników w ramach podniesienia kompetencji, możliwość nauki języków obcych, wprowadzenia sztucznej inteligencji. Wydatki te stanowić będą w projekcie wydatki niekwalifikowalne.
Pytanie nr 15
dotyczące punktu biznes planu C.2 Opis projektu ppkt 2. Proszę o określenie, w jaki sposób dokonali Państwo analizy rynku w celu konkurencyjnego wyboru wykonawcy usług B+R (naukowca/podmiotu oferującego usługi naukowe i badawczo – rozwojowe) pamiętając o zastosowaniu minimum następujących kryteriów:
- posiadanie doświadczenia w świadczeniu usług badawczo – rozwojowych - tj. Wykonawcy, którzy w okresie ostatnich 3 lat, a jeśli okres funkcjonowania jest krótszy – w tym okresie, wykażą się realizacją min. 3 usług związanych z przedmiotem zamówienia
- dysponowanie kadrą B+R zdolną do wykonania zamówienia
- dysponowanie (lub możliwość pozyskania) wymaganą do realizacji projektu technologią (jeśli dotyczy).
Wnioskodawca skierował zapytanie o ofertę do minimum 3 różnych potencjalnych Wykonawców.
Czy Wnioskodawca składając wniosek na konkurs musi już mieć wybranego wykonawcę? Czy też powyższy punkt służy jedynie dokonaniu oszacowania wartości wydatku?
Odpowiedź
Wnioskodawca na dzień składania wniosku powinien przedstawić załącznik do wniosku o dofinansowanie w postaci dowolnego dokumentu własnego potwierdzającego rozeznanie rynku na wybór dostawców/wykonawców. Nie ma obowiązku posiadania na dzień składania wniosku umowy z Wykonawcą. Powyższy punkt służy jedynie dokonaniu oszacowania wartości wydatku.
Pytanie nr 16
Jaki poziom dofinansowania należy przyjąć w przypadku gdy partnerzy projektu mają różne statusy tj. lider projektu jest średnim przedsiębiorstwem, a partner mikro.
Czy należy przyjąć 60% dla obu partnerów, czy dla każdego z partnerów inny limit tj. 60% i 70%.
Odpowiedź
W przedstawionym przypadku należy przyjąć 60% dla obydwu podmiotów realizujących projekt w formie partnerstwa.
Pytanie nr 17
DZIAŁANIE 01.09 Konkurencyjne i innowacyjne MŚP Schemat A Typ 3 Pakietowanie produktów i usług
We wzorze wniosku cześć A jest wiersz dotyczący "grupy docelowe". Proszę o wyjaśnienie co tu należy wpisać.
Odpowiedź
W tym wierszu należy wpisać grupę docelową zgodną z zapisami SzOP dla danego poddziałania.
Pytanie nr 18
Czy dysponujecie Państwo jakimś wzorem umowy (porozumienia lub innego dokumentu) określającej role partnerów w realizacji projektu, wzajemne zobowiązania stron, odpowiedzialność wobec dysponenta środków FEWiM 2021-2027 (punkt 6 Załącznik nr 3 do Regulaminu wyboru projektów w ramach naboru nr FEWM.01.09-IP.02-001/24)?
Odpowiedź
Umowę partnerską należy zawrzeć we własnym zakresie. W opisie załączników niezbędnych do złożenia Wniosku o dofinansowanie zamieszczony jest minimalny zakres, jaki powinna zawierać umowa partnerska.
Pytanie nr 19
Czy po złożeniu wniosku o dofinansowanie mogę zacząć realizować projekt (na własne ryzyko otrzymania środków)? Czy w konkursie wymagane jest również szacowanie rynku?
Odpowiedź
Poddziałanie 01.09-IP.02-001/24 Konkurencyjne i innowacyjne MŚP rozliczane jest zgodnie z zasadami udzielania pomocy publicznej, co oznacza, że po złożeniu w systemie wniosku o dofinansowanie, Wnioskodawca może na własny koszt i ryzyko zacząć realizować projekt.
Wydatki poniesione po złożeniu wniosku o dofinansowanie będą refundowane zgodnie z wysokością otrzymanego wsparcia.
Wszelkie wydatki poniesione w ramach projektu muszą być przygotowane i przeprowadzone postępowaniem o udzielenie zamówienia zgodnie z Wytycznymi dotyczącymi kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027 (podrozdział 3.2 Zasada konkurencyjności).
Pytanie nr 20
Czy Kryterium nr 16 Odporność infrastruktury na zmiany klimatu (weryfikacja polega na ocenie, czy projekt jest zgodny z art. 73 ust. 2 lit. j) CPR, tzn. czy inwestycja w infrastrukturę o przewidywanej trwałości wynoszącej co najmniej pięć lat ) odnosi się do inwestycji realizowanych przez MŚP.
Odpowiedź
To kryterium oceniane jest przez eksperta na podstawie załączników do Wniosku o dofinansowanie (załącznik 2.1) oraz dokumentacji technicznej. Kryterium dotyczy projektów infrastrukturalnych.
Pytanie nr 21
DZIAŁANIE 01.09 Konkurencyjne i innowacyjne MŚP Schemat A Typ 3 Pakietowanie produktów i usług
W jakim terminie powinien być osiągnięty wskaźnik rezultatu "Przychody ze sprzedaży nowych lub udoskonalonych produktów/usług", w terminie 3 lat czy 12 miesięcy od zakończenia projektu?
Wskaźnik rezultatu "Przychody ze sprzedaży nowych lub udoskonalonych produktów/usług" w Par. 14 pkt. 2 w tabeli ze wskaźnikami rezultatu, w definicji wskaźnika jest napisane (...) Wartość wskaźnika obejmuje sumę przychodów planowanych do osiągnięcia w wyniku realizacji komponentu wdrożeniowego w okresie referencyjnym wynoszącym 3 lata od zakończenia projektu(...) natomiast w pkt. 4 jest napisane (...) Beneficjent zobowiązany jest do osiągnięcia wskaźników rezultatu projektu określonych we wniosku o dofinansowanie do dnia zakończenia realizacji projektu lub w okresie 12 miesięcy od zakończenia realizacji projektu określonego w CST2021 lub od ukończenia produktu w ramach projektu(...).
Odpowiedź
Wskaźniki rezultatu należy osiągnąć najpóźniej do 12 miesięcy od zakończenia realizacji projektu, zgodnie paragrafem 14 pkt. 4 Regulaminu wyboru projektów.
Pytanie nr 22
W karcie z definicjami kryteriów wyboru projektów dla FEWM Działania 01.09 Konkurencyjne i innowacyjne MŚP, Schemat A (typ 4 Umiędzynarodowienie przedsiębiorstwa), kryterium punktowe - Kompleksowość zakresu projektu, punktowany jest udział w targach i misjach zagranicznych.
Czy punkty można otrzymać również za udział w targach krajowych?
Odpowiedź
Zgodnie z zapisami programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur na lata 2021-2027 oraz z zapisami SZOP, typ 4 projektu przewiduje możliwość udziału w targach i misjach, a zatem zarówno w polskich, jak i zagranicznych targach i misjach.
Pytanie nr 23
W Regulaminie wyboru projektów rozliczanych na podstawie kosztów rzeczywistych
(sposób konkurencyjny) nr naboru FEWM.01.09-IP.02-001/24 Działanie 1.9 Konkurencyjne i innowacyjne MŚP Schemat A (typ 3 Pakietowanie produktów i usług) oraz Regulaminie wyboru projektów rozliczanych na podstawie kosztów rzeczywistych (sposób konkurencyjny) nr naboru FEWM.01.09-IP.02-00/24 Działanie 1.9 Konkurencyjne i innowacyjne MŚP, Schemat A (typ 4 Umiędzynarodowienie przedsiębiorstwa) Paragraf 14, Pkt 2 , ppkt.2 Wskaźniki rezultatu,
Definicja wskaźnika Przychody ze sprzedaży nowych lub udoskonalonych produktów/usług brzmi:
Wskaźnik mierzy przychody ze sprzedaży nowych lub znacząco ulepszonych produktów lub usług w wyniku realizowanego projektu. Wartość wskaźnika obejmuje sumę przychodów planowanych do osiągnięcia w wyniku realizacji komponentu wdrożeniowego w okresie referencyjnym wynoszącym 3 lata od zakończenia projektu.
Odpowiedź
Prawidłowa interpretacja definicji wskaźnika „Przychody ze sprzedaży nowych lub udoskonalonych produktów/usług”, zgodna z Listą Wskaźników Kluczowych Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego +FS to:
Wskaźnik mierzy przychody ze sprzedaży nowych lub znacząco ulepszonych produktów lub usług w wyniku realizowanego projektu.
Pytanie nr 24
W Karcie z definicjami kryteriów wyboru projektów dla FEWM Działania 01.09 Konkurencyjne i innowacyjne MŚP, Schemat A (typ 3 projektu: pakietowanie produktów i usług) oraz Karta z definicjami kryteriów wyboru projektów dla FEWM Działania 01.09 Konkurencyjne i innowacyjne MŚP, Schemat A (typ 4 Umiędzynarodowienie przedsiębiorstwa),
w kryterium punktowym - Zgodność z zasadą horyzontalną FEWiM - Gospodarcza transformacja Odprowadzanie podatków w województwie warmińsko - mazurskim można otrzymać np. 3 pkt jeśli Wnioskodawca i/lub partnerzy (jeśli dotyczy) odprowadza w województwie warmińsko-mazurskim trzy lub więcej podatków z listy. Proszę o doprecyzowanie zapisu i/lub.
Odpowiedź
Zgodnie z zapisami, np. 3 punkty będą przyznane, jeśli Wnioskodawca odprowadza przynajmniej 3 podatki w województwie warmińsko-mazurskim, lub jeśli partner odprowadza przynajmniej 3 podatki w województwie warmińsko-mazurskim.
Pytanie nr 25
Kiedy powinny być podpisane załączniki do wniosku o dofinansowanie?
Odpowiedź
Zgodnie z załącznikiem nr 3 do Regulaminu wyboru projektów, oświadczenia składane wraz z wnioskiem o dofinansowanie należy podpisać ważnym kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Podpis kwalifikowany to podpis elektroniczny, który ma moc prawną taką jak podpis własnoręczny. Jest poświadczony specjalnym certyfikatem kwalifikowanym, który umożliwia weryfikację składającej podpis osoby. Tylko ta osoba, do której podpis i certyfikat są przyporządkowane, może go używać. Należy zwrócić uwagę, by data widniejąca przy podpisie oświadczenia była tożsama z datą złożenia oświadczenia określoną w prawym górnym rogu dokumentu.
Wyjątek stanowi Oświadczenie dotyczące informacji zawartych we wniosku i załącznikach, gdzie data podpisu powinna być zgodna z datą wysłania wniosku o dofinansowanie.
Pytanie nr 26
Kto powinien podpisać Oświadczenie dotyczące informacji zawartych we wniosku i załącznikach?
Odpowiedź
Oświadczenie dotyczące informacji zawartych we wniosku i załącznikach należy złożyć przez system WOD2021 i podpisać kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Załącznik powinien być podpisany przez osoby wskazane do reprezentacji zgodnie z dokumentami rejestrowymi – np. wpis do KRS, CEIDG, .statutem, umową danego podmiotu
Pytanie nr 27
Dotyczy Działania 1.2 Działalność B+R+I przedsiębiorstw (Typ 1 projektu - infrastruktura badawczo-rozwojowa, w tym centra badawczo-rozwojowe) Konkursu 1.2 typ 1
Co będzie weryfikowane przy ocenie efektu synergii z Horyzontem Europa?
Odpowiedź
Zgodnie z Załącznikiem nr 5 do Regulaminu wyboru projektów, Wzór Karty oceny projektu (…),pkt. 28 :
W ramach kryterium Efekt synergii z Horyzontem Europa można przyznać następujące punkty:
0 pkt – Wnioskodawca i partnerzy (jeśli dotyczy) nie deklaruje efektu synergii z Horyzontem Europa
1 pkt – Wnioskodawca i partnerzy (jeśli dotyczy) deklaruje osiągnięcie efektu synergii z Horyzontem Europa - punkt przyznany zostanie za wykazanie realizacji komplementarnego projektu w ramach Horyzontu Europa. Efekt synergii polega na wykazaniu wspólnych celów projektów.
Pytanie nr 28
Dotyczy Działania 1.9 Konkurencyjne i innowacyjne MŚP – Schemat B typ 2 Wsparcie firm w początkowej fazie rozwoju
Czy mogę założyć firmę we wskazanych powiatach i skorzystać z dotacji?
Odpowiedź
Konkurs FEWM.01.09-IP.02-004/24 Konkurencyjne i innowacyjne MŚP zakłada, iż wnioskodawca MŚP na moment złożenia wniosku musi mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą. Zgodnie z ogłoszeniem konkursowym oraz Regulaminem – § 5 pkt. 3 „Wsparcie dotyczy projektów realizowanych w województwie warmińsko-mazurskim w powiatach: braniewskim, bartoszyckim, kętrzyńskim, węgorzewskim i gołdapskim. Ocenie podlegać będzie obszar realizacji projektu, a nie miejsce prowadzenia działalności firmy”.
Pytanie nr 29
Dotyczy Działania 1.9 Konkurencyjne i innowacyjne MŚP – Schemat B typ 2 Wsparcie firm w początkowej fazie rozwoju
W ramach działania 1.9 schemat B typ 2 wspierane będą przedsiębiorstwa prowadzące działalność do 3 lat. Czy liczone są 3 lata kalendarzowe, czy prowadzenie działalności max. 36 miesięcy?
Odpowiedź
Zgodnie z informacjami zawartymi w pkt 17. Karty z definicjami kryteriów wyboru projektów naboru FEWM.01.09-IP.02-004/24 „Ocenie podlega czas prowadzenia działalności gospodarczej, tj. nie dłużej niż 3 lata na moment złożenia wniosku o dofinansowanie", oznacza to, iż przedsiębiorca nie może mieć działalności zarejestrowanej i rozpoczętej wcześniej, niż 3 lata przed datą złożenia wniosku w systemie WOD2021. Nie ma znaczenia czy działalność była zawieszana w tym okresie i nie liczy się ilość miesięcy prowadzenia, a jedynie data.
Pytanie nr 30
Dotyczy Działania 1.9 Konkurencyjne i innowacyjne MŚP – Schemat B typ 2 Wsparcie firm w początkowej fazie rozwoju
Czy w działaniu 1.9 schemat B typ 2 w sytuacji projektu złożonego w partnerstwie liczy się prowadzenie działalności gospodarczej poniżej 3 lat u obydwu partnerów. Czy można w takiej sytuacji składać wniosek?
Odpowiedź
W sytuacji, jeżeli partner wiodący (wnioskodawca) lub każdy z pozostałych partnerów przekroczą trzyletni okres prowadzenia działalności, na moment złożenia wniosków nie spełnią kryteriów określonych w SZOP dla tego typu dla działania . Wniosek zostanie odrzucony z uwagi na niespełnienie wymogów formalnych.
Pytanie nr 31
Dotyczy Działania 1.9 Konkurencyjne i innowacyjne MŚP – Schemat A typ 2 Odtwarzanie gospodarczego dziedzictwa regionu
W dniu 23 lipca 2024 r. został opublikowany Katalog produktów, usług, zawodów, które mogą zostać objęte wsparciem w działaniu 1.9 Konkurencyjne i innowacyjne MŚP. Czy to jest katalog zamknięty? Czy inne produkty, usługi, zawody nie mogą zostać objęte wsparciem?
Odpowiedź
Katalog produktów/usług/zawodów, które mogą zostać objęte wsparciem w ramach projektów z zakresu odtwarzania gospodarczego dziedzictwa regionu, zaplanowanych do realizacji w Działaniu 1.9 Konkurencyjne i innowacyjne MŚP, programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021-2027 jest katalogiem zamkniętym. Nie jest planowane rozszerzenie listy w ramach konkursu zaplanowanego na wrzesień/październik 2024 r.
Pytanie nr 32
Dotyczy Działania 1.2 Działalność B+R+I przedsiębiorstw – Typ 1 Infrastruktura badawczo-rozwojowa, w tym centra badawczo rozwojowe
Czego ma dotyczyć "opinia o innowacyjności". Czy ma dotyczyć: planowanego zakupu wyposażenia laboratorium, produktu/usług wypracowanych czy agendy badawczej?
Odpowiedź
Zgodnie z założeniami konkursu FEWM.01.02-IP.02-002/24 Wnioskodawca zobowiązany jest przedstawić wraz z Wnioskiem o dofinansowanie opinię o innowacyjności określonej w skali regionu, kraju lub w skali międzynarodowej wystawioną przez jednostkę naukową w rozumieniu art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (tekst jednolity z 2018 r., poz. 87 z późn. zm.). Opinia powinna potwierdzać okres i zakres stosowania technologii będącej przedmiotem projektu. Wzór opinii jest załącznikiem do Instrukcji wypełniania załączników.
Wnioskodawca określa czego ma dotyczyć opinia na podstawie zakładanych wskaźników produktu i rezultatu. Może dotyczyć np. wdrażanej technologii. Zakres potrzebnych urządzeń, maszyn, infrastruktury powinien być opisany w załączonej agendzie badawczej przygotowanej przez Wnioskodawcę.