Koszty kwalifikowane do finansowania ze środków pożyczki mogą zostać przeznaczone na nieopłacone na dzień złożenia wniosku o pożyczkę wydatki bieżące, obrotowe lub częściowo inwestycyjne, w tym np.:
- wynagrodzenia pracowników (w tym także składowe należne ZUS, US), oraz koszty personelu pracującego na terenie firmy, ale formalnie na liście płac podwykonawców,
- zobowiązania publiczno-prawne Ostatecznego Odbiorcy,
- spłatę zobowiązań handlowych, pokrycie kosztów użytkowania infrastruktury, itp.,
- zatowarowanie, półprodukty, itp.,
- inne wydatki niezbędne do zapewnienia ciągłości działania Ostatecznego Odbiorcy,
- bieżące raty kredytów, pożyczek lub leasingów, pod warunkiem, że udzielony kredyt, pożyczka czy leasing nie pochodzi ze środków EFSI, z innych funduszy, programów, środków i instrumentów Unii Europejskiej lub innych źródeł pomocy krajowej lub zagranicznej.
Zgodnie z Art. 4 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 480/2014 uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1303/2013, dopuszczalne jest finansowanie Inwestycji, które obejmują zakup gruntów niezabudowanych i zabudowanych na kwotę nieprzekraczającą 10% wkładu z programu wypłaconego na rzecz Ostatecznego Odbiorcy.
O ile jest to niezbędne do utrzymania działalności Ostatecznego Odbiorcy i poprawy jego płynności finansowej, dopuszcza się finansowanie wydatków inwestycyjnych do wysokości 20% ze środków wypłaconych na rzecz Ostatecznego Odbiorcy.
Jednostkowa pożyczka może finansować do 100% wydatków Ostatecznego Odbiorcy.